ECO 365T Wk 1 - Apply Summative Assessment Quiz (2021 New) | eBooks | Education

ECO 365T Wk 1 - Apply Summative Assessment Quiz (2021 New)

ECO 365T Wk 1 - Apply Summative Assessment Quiz (2021 New) PLDZ-16128 Free
In Stock
$ 0.00 USD
Free Download! Description

Click Here To Download Your Files :

http://www.onlinehelp123.com/ECO-365

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

You can buy more tutorials from the below link

http://www.onlinehelp123.com/ECO-365

ECO 365T Wk 1 - Apply Summative Assessment Quiz (2021 New)

Camille is at the candy store with Grandma Mary, who offers to buy her $10 worth of candy. If lollipops are $2 each and candy bars are $3 each, what combination of candy can Camille's Grandma Mary buy her?

Multiple Choice

  •      five lollipops and three candy bars
  •      two lollipops and two candy bars
  •      two lollipops and three candy bars
  •      four lollipop and one candy bars

 

 

Answer the question based on the following information: Suppose 30 units of product A can be produced by employing just labor and capital in the four ways shown below. Assume the prices of labor and capital are $2 and $3, respectively.

 

      Production Techniques

       1     2     3     4

Labor      4     3     2     5

Capital    2     3     5     1

 

Which technique is economically most efficient in producing A?

Multiple Choice

  •      2
  •      4
  •      1
  •      3

 

 

Which of the following statements about self-interest in a market system is false?

Multiple Choice

  •      In a market system, consumers are motivated by self-interest to seek the lowest prices for the products they want.
  •      Self-interest applies to businesses as they attempt to maximize their production costs.
  •      Self-interest of entrepreneurs implies seeking maximum profits or minimum losses.
  •      Self-interest usually motivates an individual to deliver something of value to others.

 

 

Suppose that Julia receives a $20 gift card for the local coffee shop, where she only buys lattes and muffins. If the price of a latte is $2 and the price of a muffin is $1, then we can conclude that Julia

Multiple Choice

  •      should only buy muffins.
  •      should only buy lattes.
  •      can buy 10 lattes or 20 muffins if she chooses to buy only one of the two goods.
  •      can buy 10 lattes and 20 muffins with her $20 gift card.

 

 

A nation can produce two products: tanks and autos. The table below is the nation's production possibilities schedule.

 

Production Possibilities

Product   A     B     C     D     E     F

Tanks      0     1     2     3     4     5

Autos      1,000      950  850  650  350  0

 

The marginal opportunity cost of the fourth unit of tanks is

Multiple Choice

  •      3 units of tanks.
  •      300 units of autos.
  •      350 units of autos.
  •      650 units of autos.
Click Here To Download Your Files : http://www.onlinehelp123.com/ECO-365 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ You can buy more tutorials from the below link http://www.onlinehelp123.com/ECO-365 ECO 365T Wk 1 - Apply Summative Assessment Quiz (2021 New
Recent Reviews Write a Review
0 0 0 0 reviews