ACC 349 Final Exam | eBooks | Education

ACC 349 Final Exam

ACC 349 Final Exam PLDZ-331 Instant Download Price
In Stock
$ 24.99 USD
CourseHelp
Buy and Download Description

ACC 349 Final Exam

1) What is the best way to handle manufacturing overhead costs in order to get the most timely job cost information?

2) At the end of the year, manufacturing overhead has been over applied. What occurred to create this situation?

3) Luca Company over applied manufacturing overhead during 2006. Which one of the following is part of the year end entry to dispose of the over applied amount assuming the amount is material

4) Which of the following would be accounted for using a job order cost system?

5) Which one of the following is NEVER part of recording the issuance of raw materials in a job order cost system?

6) What is unique about the flow of costs in a job order cost system?

7) Which one of the following costs would be included in manufacturing overhead of a lawn mower manufacturer?

8) What broad functions do the management of an organization perform?

9) Which of the following represents the correct order in which inventories are reported on a manufacturer’s balance sheet?

10) In traditional costing systems, overhead is generally applied based on

11) An activity that has a direct cause-effect relationship with the resources consumed is a(n)

12) A well-designed activity-based costing system starts with

13) Which of the following factors would suggest a switch to activity-based costing?

14) All of the following statements are correct EXCEPT that

15) What sometimes makes implementation of activity-based costing difficult in service industries is

16) One of Astro Company's activity cost pools is machine setups, with estimated overhead of $150,000. Astro produces sparklers (400 setups) and lighters (600 setups). How much of the machine setup cost pool should be assigned to sparklers?

17) Poodle Company manufactures two products, Mini A and Maxi B. Poodle's overhead costs consist of setting up machines, $800,000; machining, $1,800,000; and inspecting, $600,000. Information on the two products is:

18) Poodle Company manufactures two products, Mini A and Maxi B. Poodle's overhead costs consist of setting up machines, $800,000; machining, $1,800,000; and inspecting, $600,000. Information on the two products is:

19) Seran Company has contacted Truckel Inc. with an offer to sell it 5,000 of the wickets for $18 each. If Truckel makes the wickets, variable costs are $11 per unit. Fixed costs are $12 per unit; however, $5 per unit is avoidable.

20) Rosen, Inc. has 10,000 obsolete calculators, which are carried in inventory at a cost of $20,000. If the calculators are scrapped, they can be sold for $1.10 each (for parts). If they are repackaged, at a cost of $15,000,

21) The cost to produce Part A was $10 per unit in 2005. During 2006, it has increased to $11 per unit. In 2006, Supplier Company has offered to supply Part A for $9 per unit. For the make-or-buy decision

22) Hartley, Inc. has one product with a selling price per unit of $200, the unit variable cost is $75, and the total monthly fixed costs are $300,000. How much is Hartley’s contribution margin ratio?

23) Which statement describes a fixed cost?

24) Disney’s variable costs are 30% of sales. The company is contemplating an advertising campaign that will cost $22,000. If sales are expected to increase $40,000, by how much will the company's net income increase?

25) Variable costing

26) Which cost is NOT charged to the product under variable costing?

27) Orbach Company sells its product for $40 per unit. During 2005, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory). Costs per unit are: direct materials $10, direct labor $6, and variable overhead $2.

28) Which of the following is NOT considered an advantage of using standard costs?

29) The difference between a budget and a standard is that

30) If a company is concerned with the potential negative effects of establishing standards, they should

31) The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 11,200 gallons of direct materials that actually cost $42,400 were used to produce 6,000 units of product.

32) The standard number of hours that should have been worked for the output attained is 8,000 direct labor hours and the actual number of direct labor hours worked was 8,400. If the direct labor price variance was $8,400 unfavorable,

33) The total variance is $10,000. The total materials variance is $4,000. The total labor variance is twice the total overhead variance. What is the total overhead variance?

34) Manufacturing overhead costs are applied to work in process on the basis of

35) The overhead volume variance relates only to

36) If the standard hours allowed are less than the standard hours at normal capacity

37) Gottberg Mugs is planning to sell 2,000 mugs and produce 2,200 mugs during April. Each mug requires 2 pounds of resin and a half hour of direct labor. Resin costs $1 per pound and employees of the company are paid $12.50 per hour. Manufacturing overhead is applied at a rate of 120% of direct labor costs.

38) Lewis Hats is planning to sell 600 straw hats. Each hat requires a half pound of straw and a quarter hour of direct labor. Straw costs $0.20 per pound and employees of the company are paid $22 per hour.

ACC 349 Final Exam 1) What is the best way to handle manufacturing overhead costs in order to get the most timely job cost information? 2) At the end of the year, manufacturing overhead has been over applied. What occurred to create this situation?
Recent Reviews Be the first to Review this product!
0 0 0 0 reviews